Iniekcja doszklistkowa krok po kroku

Iniekcja doszklistkowa oznacza wstrzyknięcie leku do ciała szklistego (w skrócie szklistka, substancja o żelowej konsystencji wypełniająca wnętrze gałki ocznej). Lek w postaci zastrzyku podawany jest przez twardówkę (biała zewnętrzna część oka). Może być podawany jako pojedyncze wstrzyknięcie lub jak w cukrzycowym obrzęku plamki w postaci powtarzających się zabiegów.

Jakie leki są wstrzykiwane?

Najczęściej stosowane są leki z grupy inhibitorów VEGF: Ranibizumab, aflibercept i bewacizumab. Działanie tej grupy substancji ma na celu spowolnienie lub zatrzymanie wzrostu nieprawidłowych naczyń krwionośnych oraz zmniejszenie obrzęku w obszarze plamki. Leki te mają zastosowanie w cukrzycowym obrzęku plamki, zwyrodnieniu plamki żółtej, obrzęku plamki spowodowanym zakrzepem żyły środkowej siatkówki, zapaleniem błony naczyniowej itd.

Leki przeciwzapalne (steroidy) są czasami stosowane w celu zmniejszenia obrzęku siatkówki i są stosowane w różnych stanach, takich jak cukrzycowy obrzęk plamki, niedrożność żyły siatkówki, zwyrodnienie plamki żółtej, zapalenie błony naczyniowej oka i obrzęk plamki po zabiegu wewnątrzgałkowym. W postaci zastrzyku podawany jest triamcynolon. Pozostałe dwa leki: deksametazonem, acetonid fluocinolonu wstrzykiwane są w postaci implantu do komory ciała szklistego, z którego przez kilka miesięcy uwalnia się lek. Acetonid fluocinolonu nie jest zarejestrowany w Polsce.

Antybiotyki wstrzykuje się do ciała szklistego w ciężkich zakażeniach oczu, zwykle w sytuacjach nagłych.

Inne leki: ocriplasmina itp.,

Gdzie wykonywane są iniekcje?

Zastrzyki wykonuje się w gabinecie zabiegowym lub na sali operacyjnej. Obowiązuje procedura ambulatoryjna; oznacza to, że po zastrzyku pacjent wraca do domu i do normalnych zajęć.

Jak przygotować się do zastrzyku?

Drogi pacjencie,

Upewnij się, że znasz wskazania do zastrzyku oraz potencjalne ryzyko związane z procedurą.

Przed zabiegiem nie wykonuj makijażu, nie stosuj kosmetyków w okolicy oczu.

Przed zabiegiem nie wykonuj makijażu, nie stosuj kosmetyków w okolicy oczu.

Poinformuj lekarza o kroplach do oczu jakie stosujesz codziennie (gł. krople na jaskrę).

Powiadom swojego lekarza o wszelkich infekcjach lub stanach zapalnych oczu a także w przypadku przeziębienia, grypy, anginy i innych chorobach infekcyjnych.

Powiadom swojego lekarza, jeśli masz alergię na jod, jakiekolwiek środki znieczulające lub którykolwiek ze składników leku.

Powiadom swojego lekarza o jakichkolwiek problemach, jakie wystąpiły po wcześniejszych wstrzyknięciach do gałki ocznej.

Powiadom swojego lekarza, jeśli wystąpiły błyski światła w oku lub męty w oku.

Powiadom swojego lekarza, jeśli miałeś niedawno udar lub zawał serca.

Poinformuj swojego lekarza, jeśli jesteś w ciąży, planujesz zajście w ciążę lub karmisz piersią.

Poinformuj swojego lekarza, jeśli w ciągu czterech tygodni poprzedzających leczenie została przeprowadzona lub w ciągu najbliższych czterech tygodni jest planowana operacja na oku

Umów się z kimś, kto ewentualnie będzie mógł odebrać Cię po zabiegu.

Jak wykonywany jest zastrzyk do oka- krok po kroku

1. Na powierzchnię gałki ocznej podawany jest środek znieczulający w postaci kropli.

2. Następnie okolicę oka oczyszcza się 10% roztworem jodku powidonu, a powierzchnię oka 5% roztworem antyseptycznym.

3. Na twarz zakładana jest serweta z otworem na oko.

4. Zakłada się rozwórkę do oka, aby utrzymać je otwarte.

5. Dodatkowo podane krople znieczulające minimalizują ryzyko bólu, a środek antyseptyczny ryzyko infekcji.

6. Następnie lekarz prosi pacjenta, aby spojrzał w przeciwnym kierunku do miejsca wstrzyknięcia i w odległości 3.5 lub 4mm od rąbka rogówki wprowadza igłę przez białą część oka (twardówkę) i wstrzykuje lek.

Cała procedura trwa kilka minut. Ważne jest, aby pacjent nie zaciskał oczu podczas zakładania rozwórki, ponieważ to powoduje dolegliwości bólowe, leżał płasko i nie ruszał się, podczas wykonywania iniekcji.

Podczas wstrzyknięcia można w ciągu jeden, dwóch sekund widzieć ciemną plamę przed okiem, a po zastrzyku męty w oku. Zazwyczaj mijają one po kilku, kilkunastu minutach.

Czy zastrzyk jest bolesny?

Ból zależy od różnych czynników, a niektóre osoby mogą być bardziej wrażliwe niż inne. Większość pacjentów mówi, że wstrzyknięcia są bezbolesne i jedyną rzecz, jaką czują, jest niewielki ucisk. Sama rozwórka może wywoływać uczucie ucisku u niektórych pacjentów. Cały zabieg może być trochę niekomfortowy, lecz dyskomfort mija w ciągu kilku minut.

Instrukcje po wstrzyknięciu do ciała szklistego

Nie ma szczególnych środków ostrożności, z wyjątkiem unikania tarcia oczu.

Krople antybiotykowe należy stosować do oczu zgodnie z zaleceniami. Jeśli wcześniej inne krople były stosowane np. na jaskrę, należy kontynuować leczenie.

Można zażywać zwykłe leki przeciwbólowe, aby złagodzić dyskomfort podczas pierwszych kilku dni.

Ostrość wzroku może być zamglona przez kilka dni, a męty w polu widzenia stopniowo będą znikały.

Działania niepożądane związane z leczeniem

Podobnie jak w przypadku każdej procedury medycznej lub chirurgicznej, istnieje małe ryzyko powikłań po wstrzyknięciu doszklistkowym. Większość komplikacji, które mogą wystąpić, pochodzą z samej iniekcji, a nie z leku.

Częste działania niepożądane:

Ból podczas zabiegu; czerwone oko (z powodu krwawienia w miejscu wstrzyknięcia, które ustępuje po tygodniu lub dwóch); obolałe i twarde oko; czarne „plamki” lub męty w polu widzenia (mogą trwać przez kilka dni); przejściowy wzrost ciśnienie w oku.

Niektóre osoby mogą odczuwać ból lub uczucie piasku po kilku godzinach od zabiegu, co zwykle jest spowodowane wysychaniem i podrażnieniem powierzchni oka, po antyseptycznych kroplach. Silniejszy ból może oznaczać zarysowanie rogówki. Po zastosowaniu kropli nawilżających objawy w ciągu 24godzin powinny ustąpić.

Doszklistkowe wstrzyknięcie steroidowe zwiększa ryzyko zmętnienia soczewki (powstania zaćmy) oraz wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Poważne działania niepożądane:

Odwarstwienie siatkówki – nagłe błyski światła, nagłe pojawienie się lub zwiększenie liczby ruchomych plamek w polu widzenia, zasłona przed okiem, ograniczenie pola widzenia, spadek ostrości wzroku.

Zakażenie wnętrza gałki ocznej- ból oka, zaczerwienienie, wrażliwość na światło, pogorszenie ostrości wzroku.

Zmętnienie soczewki (zaćma) widzenie jak przez mgłę, mniej wyraźne kontury i kształty lub gorsze widzenie kolorów.

Zwiększenie ciśnienia w oku- widzenie otoczek wokół źródeł światła, zaczerwienienie oka, nudności, wymioty i zaburzenia widzenia

W badaniach klinicznych inhibitorów VEGF powikłania te występowały z częstotliwością mniejszą niż 0,1% iniekcji (1 na każde 1000 przypadków). W przypadku wielokrotnych wstrzyknięć u jednego pacjenta ryzyko wynosi około 1% (1 na 100).

Ogólnoustrojowe działania niepożądane:

Istnieje teoretyczne zwiększone ryzyko wystąpienia zakrzepów krwi (takich jak zawał serca lub udar) po doszklistkowym podaniu środków anty-VEGF. Jednak w badaniach klinicznych obserwowano niską częstość występowania tych zdarzeń. Pacjenci z udarem mózgu w wywiadzie mogą być bardziej narażeni na kolejny udar. Jeśli u pacjenta wystąpił udar lub zawał serca, należy to omówić z lekarzem okulistą

Jeśli pacjent podejrzewa, że pojawiło się u niego działanie niepożądane, powinien niezwłocznie porozmawiać ze swoim lekarzem.

Działania niepożądane można zgłosić pocztą elektroniczną korzystając z adresu ndl@urpl.gov.pl

Podsumowanie

Celem terapii doszklistkowej jest stabilizacja lub poprawa widzenia.

Wynik leczenia zależy w dużej mierze od indywidualnego stanu oka.

Wstrzyknięcia do oka są ogólnie bardzo bezpiecznymi zabiegami.

Rzadko występują działania niepożądane, niemniej niektóre mogą być poważne. Leczenie tych powikłań wymaga zastosowania dodatkowych procedur chirurgicznych.

„Każda” iniekcja niesie podobne ryzyko rozwoju jakichkolwiek efektów ubocznych lub komplikacji opisanych powyżej.

W celu osiągnięcia najlepszych rezultatów należy zgłaszać się na zastrzyki oraz badania kontrolne systematycznie zgodnie z zaplanowanymi terminami.

  1. Sie 2.2019 / 9:48 am / Odpowiedz

    Bardzo fajny wpis!